| Internal Part Number | EIS-PVN012APBF | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) | |
| Featured Product | HEXFET® Power MOSFET Photovoltaic Relay | |
| PCN Assembly/Origin | MER Devices Fab Site 09/Dec/2013 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Series | PVN, HEXFET® | |
| Packaging | Tube | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance | 50 mOhm | |
| Load Current | 4A | |
| Voltage - Input | 1.2VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 20 V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Package / Case | 6-DIP (0.300", 7.62mm) | |