Murata Electronics North America PVZ2A302A01R00
PVZ2A302A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ2A302A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 3K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ2A302A01R00.pdf
Availability of PVZ2A302A01R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVZ2A302A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ2A302A01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ2A302A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)3k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing, 90° Bend
Size / DimensionSquare - 0.087" x 0.083" Face x 0.035" H (2.20mm x 2.10mm x 0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ2A302A01R00
Related LinksPVZ2A30, PVZ2A302A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ2A302A01R00 Details Description
Related parts for PVZ2A302A01R00
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 2PLL PROG VCXO CLK 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
D4N-6C32R datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 72POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP 3KVP 1000PF 10% datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 440 VAC RA datasheet.pdf