Murata Electronics North America PVZ2A504A01R00
PVZ2A504A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVZ2A504A01R00
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVZ2A504A01R00.pdf
Availability of PVZ2A504A01R00
QUANTITY
PVZ2A504A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVZ2A504A01R00
Internal Part NumberEIS-PVZ2A504A01R00
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVZ2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing, 90° Bend
Size / DimensionSquare - 0.087" x 0.083" Face x 0.035" H (2.20mm x 2.10mm x 0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVZ2A504A01R00
Related LinksPVZ2A50, PVZ2A504A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVZ2A504A01R00 Details Description
Related parts for PVZ2A504A01R00
FUSE GLASS 200MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 19POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW MMCX COMM datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 110W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf