SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW173KB1203F01
PW173KB1203F01 picture photo
Mfg. Part Number
PW173KB1203F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
PW173KB1203F01.pdf
Availability of PW173KB1203F01
QUANTITY
PW173KB1203F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW173KB1203F01
Internal Part NumberEIS-PW173KB1203F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPW173KB
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW173KB1203F01
PW173KB1203F01 Details Description
Related parts for PW173KB1203F01
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 27POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf
SCREW,MACHINE,PAN HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf