SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW173KB2403B01
PW173KB2403B01 picture photo
Mfg. Part Number
PW173KB2403B01
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 32W
Datasheet Download
PW173KB2403B01.pdf
Availability of PW173KB2403B01
QUANTITY
PW173KB2403B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW173KB2403B01
Internal Part NumberEIS-PW173KB2403B01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPW173KB
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)32W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW173KB2403B01
PW173KB2403B01 Details Description
Related parts for PW173KB2403B01
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf