Bourns Inc. PWR163S-25-1R50F
PWR163S-25-1R50F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-1R50F
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-1R50F.pdf
Availability of PWR163S-25-1R50F
QUANTITY
PWR163S-25-1R50F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-1R50F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-1R50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-1R50F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-1R50F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-1R50F Details Description
Related parts for PWR163S-25-1R50F
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 52JACKS 1.75" datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.12A 8DFN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf