ST STM32F101RET6
STM32F101RET6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F101RET6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM32F101RET6.pdf
Availability of STM32F101RET6
QUANTITY
STM32F101RET6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F101RET6
Internal Part NumberEIS-STM32F101RET6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F101RE View All Specifications
Product Training ModulesSTM32 Cortex™ M3 32 bit Microcontrollers
Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Healthcare and Wellness
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed36MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F101RET6
Related LinksSTM32F, STM32F101RET6 Datasheet, ST Distributor
STM32F101RET6 Details Description
Related parts for STM32F101RET6
FIBER OPTIC FEMALE CONTACT POF datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC DDR3 4G 1333MT/S 78BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf