Bourns Inc. PWR163S-25-2000FE
PWR163S-25-2000FE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-2000FE
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-2000FE.pdf
Availability of PWR163S-25-2000FE
QUANTITY
PWR163S-25-2000FE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-2000FE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-2000FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-2000FE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-2000FE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-2000FE Details Description
Related parts for PWR163S-25-2000FE
IC REG LDO 12V 0.5A SC63 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 12CH 48-TQFN datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF 70W 12.5V TO270-4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 27A 0.466 MOHM datasheet.pdf