Bourns Inc. PWR163S-25-2R00F
PWR163S-25-2R00F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-2R00F
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-2R00F.pdf
Availability of PWR163S-25-2R00F
QUANTITY
PWR163S-25-2R00F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-2R00F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-2R00F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-2R00F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-2R00F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-2R00F Details Description
Related parts for PWR163S-25-2R00F
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADM6999U datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 73.66MMX17.78MM SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 420MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf