Bourns Inc. PWR163S-25-30R0F
PWR163S-25-30R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-30R0F
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-30R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-30R0F
QUANTITY
PWR163S-25-30R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-30R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-30R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-30R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-30R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-30R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-30R0F
RES 75K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 15W datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf