Bourns Inc. PWR163S-25-33R0F
PWR163S-25-33R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-33R0F
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-33R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-33R0F
QUANTITY
PWR163S-25-33R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-33R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-33R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-33R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-33R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-33R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-33R0F
IC DIFF LINE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
IC CTLR FULL BRIDGE PWM 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 35' NM NM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf