Bourns Inc. PWR163S-25-33R0J
PWR163S-25-33R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-33R0J
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-33R0J.pdf
Availability of PWR163S-25-33R0J
QUANTITY
PWR163S-25-33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-33R0J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-33R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-33R0J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-33R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-33R0J Details Description
Related parts for PWR163S-25-33R0J
RES 45.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 720MA 160 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMDIP-B datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 152 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf