Omron Automation & Safety MJN2C-N-DC110
MJN2C-N-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2C-N-DC110
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
MJN2C-N-DC110.pdf
Availability of MJN2C-N-DC110
QUANTITY
MJN2C-N-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2C-N-DC110
Internal Part NumberEIS-MJN2C-N-DC110
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Release Time10ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2C-N-DC110
Related LinksMJN2C-, MJN2C-N-DC110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2C-N-DC110 Details Description
Related parts for MJN2C-N-DC110
RES SMD 1.37KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 21POS datasheet.pdf
HSD 5X25 MALE PRESS IN MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf