Bourns Inc. PWR163S-25-40R0J
PWR163S-25-40R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-40R0J
Brief Description
RES SMD 40 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-40R0J.pdf
Availability of PWR163S-25-40R0J
QUANTITY
PWR163S-25-40R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-40R0J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-40R0J
PackagingTube
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-40R0J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-40R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-40R0J Details Description
Related parts for PWR163S-25-40R0J
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
20 POS DISCRETE WIRE PLUG ASY datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf