Bourns Inc. PWR163S-25-4R00JE
PWR163S-25-4R00JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-4R00JE
Brief Description
RES SMD 4 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-4R00JE.pdf
Availability of PWR163S-25-4R00JE
QUANTITY
PWR163S-25-4R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-4R00JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-4R00JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-4R00JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-4R00JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-4R00JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-4R00JE
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf