Bourns Inc. PWR163S-25-7R50F
PWR163S-25-7R50F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-7R50F
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-7R50F.pdf
Availability of PWR163S-25-7R50F
QUANTITY
PWR163S-25-7R50F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-7R50F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-7R50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-7R50F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-7R50F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-7R50F Details Description
Related parts for PWR163S-25-7R50F
CONN HEADER 2POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 423K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf