Bourns Inc. PWR163S-25-R100J
PWR163S-25-R100J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-R100J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-R100J.pdf
Availability of PWR163S-25-R100J
QUANTITY
PWR163S-25-R100J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-R100J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-R100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-R100J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-R100J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-R100J Details Description
Related parts for PWR163S-25-R100J
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FUSE 25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 66-75MHZ TNX datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 85-95DB PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf