Bourns Inc. PWR2010W2R20JE
PWR2010W2R20JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2010W2R20JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
PWR2010W2R20JE.pdf
Availability of PWR2010W2R20JE
QUANTITY
PWR2010W2R20JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2010W2R20JE
Internal Part NumberEIS-PWR2010W2R20JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 J-Lead
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.148" (3.76mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2010W2R20JE
Related LinksPWR2010, PWR2010W2R20JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2010W2R20JE Details Description
Related parts for PWR2010W2R20JE
CONN SPRING 56POS DUAL .410 SMD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 12A 133-LGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 5C GUIDE datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 37MA 120 OHM TH datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A AXIAL datasheet.pdf