Bourns Inc. PWR220-4SBR010J
PWR220-4SBR010J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220-4SBR010J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 15W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220-4SBR010J.pdf
Availability of PWR220-4SBR010J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR220-4SBR010J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220-4SBR010J
Internal Part NumberEIS-PWR220-4SBR010J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220 S
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.681" (17.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220-4SBR010J
Related LinksPWR220-, PWR220-4SBR010J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220-4SBR010J Details Description
Related parts for PWR220-4SBR010J
MOSFET N-CH 55V 89A D2PAK datasheet.pdf
IC CONTRLR ACPI SUP I/O 100-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
FOIL HOLOGRAPHIC GOLD TRF 8"X15' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 610MA 600 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.5MH 850MA 2.04 OHM datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB. 5.83" GRAY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf