Bourns Inc. PWR220-4SBR050J
PWR220-4SBR050J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220-4SBR050J
Brief Description
RES 0.05 OHM 15W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220-4SBR050J.pdf
Availability of PWR220-4SBR050J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR220-4SBR050J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220-4SBR050J
Internal Part NumberEIS-PWR220-4SBR050J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220 S
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.681" (17.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220-4SBR050J
Related LinksPWR220-, PWR220-4SBR050J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220-4SBR050J Details Description
Related parts for PWR220-4SBR050J
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 40SEG 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN F PLUG STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 600MA AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RY212015 datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 220X92MM 230VAC datasheet.pdf