Bourns Inc. PWR220T-20-12R0F
PWR220T-20-12R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-12R0F
Brief Description
RES 12 OHM 20W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-12R0F.pdf
Availability of PWR220T-20-12R0F
QUANTITY
PWR220T-20-12R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-12R0F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-12R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-12R0F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-12R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-12R0F Details Description
Related parts for PWR220T-20-12R0F
IC DRIVER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 2KHZ-150MHZ 36VQFN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf