Bourns Inc. PWR220T-35-R020J
PWR220T-35-R020J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-35-R020J
Brief Description
RES 0.02 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220T-35-R020J.pdf
Availability of PWR220T-35-R020J
QUANTITY
PWR220T-35-R020J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-35-R020J
Internal Part NumberEIS-PWR220T-35-R020J
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-35-R020J
Related LinksPWR220T-, PWR220T-35-R020J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-35-R020J Details Description
Related parts for PWR220T-35-R020J
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 190MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 160MA 8.8 OHM TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE FAST REC 600V 120A SOT227 datasheet.pdf