Bourns Inc. PWR220T-35-R200F
PWR220T-35-R200F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-35-R200F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.2 OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-35-R200F.pdf
Availability of PWR220T-35-R200F
QUANTITY
PWR220T-35-R200F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-35-R200F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-35-R200F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-35-R200F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-35-R200F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-35-R200F Details Description
Related parts for PWR220T-35-R200F
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 20A IPAK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100PS .050" SLD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 20' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf