Bourns Inc. PWR221-2FC30R0F
PWR221-2FC30R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FC30R0F
Brief Description
RES 30 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FC30R0F.pdf
Availability of PWR221-2FC30R0F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FC30R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FC30R0F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FC30R0F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FC30R0F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FC30R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FC30R0F Details Description
Related parts for PWR221-2FC30R0F
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 2.7V R-R OUT 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CLAMP ELP 32X6X20 I 32X3X20 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN N TYPE PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf