Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00759K10000B9L
Y00759K10000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00759K10000B9L
Brief Description
RES 9.1K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00759K10000B9L.pdf
Availability of Y00759K10000B9L
QUANTITY
Y00759K10000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00759K10000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00759K10000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00759K10000B9L
Y00759K10000B9L Details Description
Related parts for Y00759K10000B9L
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 TP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf