Bourns Inc. PWR221-2FC75R0F
PWR221-2FC75R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FC75R0F
Brief Description
RES 75 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FC75R0F.pdf
Availability of PWR221-2FC75R0F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FC75R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FC75R0F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FC75R0F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FC75R0F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FC75R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FC75R0F Details Description
Related parts for PWR221-2FC75R0F
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 750V 6A TO-220F datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 30MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED GOLD .050"X500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RKS12D datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf