Bourns Inc. PWR221-2FCR250F
PWR221-2FCR250F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FCR250F
Brief Description
RES 0.25 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FCR250F.pdf
Availability of PWR221-2FCR250F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FCR250F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FCR250F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FCR250F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FCR250F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FCR250F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FCR250F Details Description
Related parts for PWR221-2FCR250F
RECEIVER IR REMOTE 3V 38KHZ datasheet.pdf
TABLE TOP BUTANE MICROTORCH datasheet.pdf
BRACKT 45DEG ANG ADJ FOR E32-W15 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 ESD DL 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf