Bourns Inc. PWR221T-30-1002J
PWR221T-30-1002J picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-1002J
Brief Description
RES 10K OHM 30W 5% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-1002J.pdf
Availability of PWR221T-30-1002J
QUANTITY
PWR221T-30-1002J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-1002J
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-1002J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR221T-30-xxx Material Declaration
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-1002J
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-1002J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-1002J Details Description
Related parts for PWR221T-30-1002J
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 CLAM SLIM YELLOW datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2008 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf