Bourns Inc. PWR221T-30-47R0F
PWR221T-30-47R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221T-30-47R0F
Brief Description
RES 47 OHM 30W 1% TO220
Datasheet Download
PWR221T-30-47R0F.pdf
Availability of PWR221T-30-47R0F
QUANTITY
PWR221T-30-47R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221T-30-47R0F
Internal Part NumberEIS-PWR221T-30-47R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR221T-30-xxx Material Declaration
Featured ProductPWR221T-30 Series Power Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221T-30
PackagingTube
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221T-30-47R0F
Related LinksPWR221T-, PWR221T-30-47R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221T-30-47R0F Details Description
Related parts for PWR221T-30-47R0F
CAP FILM 1000PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOARD PROGRAM AS5040 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf