Bourns Inc. PWR2615W15R0JE
PWR2615W15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615W15R0JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615W15R0JE.pdf
Availability of PWR2615W15R0JE
QUANTITY
PWR2615W15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615W15R0JE
Internal Part NumberEIS-PWR2615W15R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615W15R0JE
Related LinksPWR2615, PWR2615W15R0JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615W15R0JE Details Description
Related parts for PWR2615W15R0JE
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/64" datasheet.pdf
IC REG BUCK FLYBCK INV 5V 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
JS RELAY datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf