Bourns Inc. PWR2615W3001JE
PWR2615W3001JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615W3001JE
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615W3001JE.pdf
Availability of PWR2615W3001JE
QUANTITY
PWR2615W3001JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615W3001JE
Internal Part NumberEIS-PWR2615W3001JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615W3001JE
Related LinksPWR2615, PWR2615W3001JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615W3001JE Details Description
Related parts for PWR2615W3001JE
RES SMD 75 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PHOTO IC INFRARED 56.9KHZ W/HLDR datasheet.pdf
CONN RING 22 AWG #8 RED/GRN PIDG datasheet.pdf
XMITTER OPT VCSEL HI PERF IND ST datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf