Bourns Inc. PWR2615WR010FE
PWR2615WR010FE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2615WR010FE
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
PWR2615WR010FE.pdf
Availability of PWR2615WR010FE
QUANTITY
PWR2615WR010FE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2615WR010FE
Internal Part NumberEIS-PWR2615WR010FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR2615
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2615WR010FE
Related LinksPWR2615, PWR2615WR010FE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2615WR010FE Details Description
Related parts for PWR2615WR010FE
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMCJ datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 75OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf