Recom Power RPR30-2412D-1F
RPR30-2412D-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-2412D-1F
Brief Description
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RPR30-2412D-1F.pdf
Availability of RPR30-2412D-1F
QUANTITY
RPR30-2412D-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-2412D-1F
Internal Part NumberEIS-RPR30-2412D-1F
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-2412D-1F
Related LinksRPR30-2, RPR30-2412D-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-2412D-1F Details Description
Related parts for RPR30-2412D-1F
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
PANEL FILLER 6UX16HP ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
KIT EVAL SI871X 8-LGA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 10W datasheet.pdf