Bourns Inc. PWR263S-20-3002J
PWR263S-20-3002J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-3002J
Brief Description
RES SMD 30K OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-3002J.pdf
Availability of PWR263S-20-3002J
QUANTITY
PWR263S-20-3002J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-3002J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-3002J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-3002J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-3002J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-3002J Details Description
Related parts for PWR263S-20-3002J
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DFN datasheet.pdf
TXRX ASK/FSK 434/868MHZ 48QFN datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf