Bourns Inc. PWR263S-35-1R00FE
PWR263S-35-1R00FE picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-1R00FE
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-1R00FE.pdf
Availability of PWR263S-35-1R00FE
QUANTITY
PWR263S-35-1R00FE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-1R00FE
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-1R00FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-35
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-1R00FE
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-1R00FE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-1R00FE Details Description
Related parts for PWR263S-35-1R00FE
IC FLASH 1MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI DIN RAIL MNT 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 160mA Backlight 28-SOIC datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf