Bourns Inc. PWR263S-35-2000F
PWR263S-35-2000F picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-2000F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-2000F.pdf
Availability of PWR263S-35-2000F
QUANTITY
PWR263S-35-2000F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-2000F
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-2000F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-2000F
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-2000F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-2000F Details Description
Related parts for PWR263S-35-2000F
TRIMMER 2K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES MO 1/2W 75 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 72V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONV 24V 3W datasheet.pdf