Bourns Inc. PWR263S-35-20R0J
PWR263S-35-20R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-20R0J
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-20R0J.pdf
Availability of PWR263S-35-20R0J
QUANTITY
PWR263S-35-20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-20R0J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263S-35xxx Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-20R0J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-20R0J Details Description
Related parts for PWR263S-35-20R0J
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 3X8 RW SN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf