Bourns Inc. PWR263S-35-3R00J
PWR263S-35-3R00J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-3R00J
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-3R00J.pdf
Availability of PWR263S-35-3R00J
QUANTITY
PWR263S-35-3R00J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-3R00J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-3R00J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263S-35xxx Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-3R00J
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-3R00J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-3R00J Details Description
Related parts for PWR263S-35-3R00J
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 7POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.25W SOT323-3 datasheet.pdf
RES 14.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT RED W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V JB 0603 datasheet.pdf