Bourns Inc. PWR4412-2SCR0800F
PWR4412-2SCR0800F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4412-2SCR0800F
Brief Description
RES 0.08 OHM 3W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4412-2SCR0800F.pdf
Availability of PWR4412-2SCR0800F
QUANTITY
PWR4412-2SCR0800F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4412-2SCR0800F
Internal Part NumberEIS-PWR4412-2SCR0800F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor
Current Sense Resistor Overview
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4412-2S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.08
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 270°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.189" W (15.24mm x 4.80mm)
Height1.000" (25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4412-2SCR0800F
Related LinksPWR4412-, PWR4412-2SCR0800F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4412-2SCR0800F Details Description
Related parts for PWR4412-2SCR0800F
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DIF ADJ GAIN 8-DIP datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
BOARD EVAL 802.15.4 ATMEGA128 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 22POS datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GRN 3 POS BRUSHED METAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 250MW SOD323 datasheet.pdf