Bourns Inc. PWR4413BR020F
PWR4413BR020F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413BR020F
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.02 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413BR020F.pdf
Availability of PWR4413BR020F
QUANTITY
PWR4413BR020F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413BR020F
Internal Part NumberEIS-PWR4413BR020F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.450" L x 0.157" W (11.43mm x 4.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413BR020F
Related LinksPWR441, PWR4413BR020F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413BR020F Details Description
Related parts for PWR4413BR020F
IC EEPROM 64KBIT 200NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 40PF 14KV R16 DISK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 90POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC1086F10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf