Bourns Inc. PWR4413BR030F
PWR4413BR030F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413BR030F
Brief Description
RES 0.03 OHM 1W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413BR030F.pdf
Availability of PWR4413BR030F
QUANTITY
PWR4413BR030F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413BR030F
Internal Part NumberEIS-PWR4413BR030F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.450" L x 0.157" W (11.43mm x 4.00mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413BR030F
Related LinksPWR441, PWR4413BR030F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413BR030F Details Description
Related parts for PWR4413BR030F
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 732 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf