Bourns Inc. PWR4413CR015J
PWR4413CR015J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413CR015J
Brief Description
RES 0.015 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413CR015J.pdf
Availability of PWR4413CR015J
QUANTITY
PWR4413CR015J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413CR015J
Internal Part NumberEIS-PWR4413CR015J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.157" W (15.24mm x 4.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413CR015J
Related LinksPWR441, PWR4413CR015J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413CR015J Details Description
Related parts for PWR4413CR015J
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf