Bourns Inc. PWR4413CR020J
PWR4413CR020J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413CR020J
Brief Description
RES 0.02 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413CR020J.pdf
Availability of PWR4413CR020J
QUANTITY
PWR4413CR020J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413CR020J
Internal Part NumberEIS-PWR4413CR020J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.157" W (15.24mm x 4.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413CR020J
Related LinksPWR441, PWR4413CR020J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413CR020J Details Description
Related parts for PWR4413CR020J
MOSFET P-CH 30V 1.1A SSOT3 datasheet.pdf
IC REG TXRX LVTTL-GTLP 56-BGA datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
BOX STEEL BLACK 8"L X 10"W datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP F0 R FLO ZINC datasheet.pdf