Bourns Inc. PWR4525W20R0F
PWR4525W20R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525W20R0F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525W20R0F.pdf
Availability of PWR4525W20R0F
QUANTITY
PWR4525W20R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525W20R0F
Internal Part NumberEIS-PWR4525W20R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525W20R0F
Related LinksPWR452, PWR4525W20R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525W20R0F Details Description
Related parts for PWR4525W20R0F
TERM FORK LK VYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X8-1/8X2-3/4 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 3.81MM VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 32.7K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf