Bourns Inc. PWR4525W20R0J
PWR4525W20R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525W20R0J
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525W20R0J.pdf
Availability of PWR4525W20R0J
QUANTITY
PWR4525W20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525W20R0J
Internal Part NumberEIS-PWR4525W20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525W20R0J
Related LinksPWR452, PWR4525W20R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525W20R0J Details Description
Related parts for PWR4525W20R0J
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 25MHZ 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 7.1A TO-251 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A 15QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 20A TO220FP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 200MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 26POS 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf