Bourns Inc. PWR4525WR015J
PWR4525WR015J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR015J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR015J.pdf
Availability of PWR4525WR015J
QUANTITY
PWR4525WR015J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR015J
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR015J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR4525
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR015J
Related LinksPWR452, PWR4525WR015J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR015J Details Description
Related parts for PWR4525WR015J
CONN HEADER 38POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
YELLOCK CRIMP CONT MALE 18AWG datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
OVERSIZED COLLET ADPT FFA.1S. datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 65C 1W BREAK datasheet.pdf