Bourns Inc. PWR4525WR027JE
PWR4525WR027JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR4525WR027JE
Brief Description
RES SMD 0.027 OHM 5% 2W 4525
Datasheet Download
PWR4525WR027JE.pdf
Availability of PWR4525WR027JE
QUANTITY
PWR4525WR027JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4525WR027JE
Internal Part NumberEIS-PWR4525WR027JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPWR4525
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.027
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4525WR027JE
Related LinksPWR4525, PWR4525WR027JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4525WR027JE Details Description
Related parts for PWR4525WR027JE
CAP FILM 0.022UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
30P LOADED HM1 CABLE datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
TFLEX 7190,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.422 OHM 1% 30W datasheet.pdf
KIT DEV LPC3250 V2 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf