Bourns Inc. PWR6327WR470JE
PWR6327WR470JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR6327WR470JE
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
PWR6327WR470JE.pdf
Availability of PWR6327WR470JE
QUANTITY
PWR6327WR470JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR6327WR470JE
Internal Part NumberEIS-PWR6327WR470JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesPWR6327
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR6327WR470JE
Related LinksPWR6327, PWR6327WR470JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR6327WR470JE Details Description
Related parts for PWR6327WR470JE
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOOL SOLDERING ESD SAFE datasheet.pdf
OSC VCO 390-410MHZ SMD .3X.3" datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54065 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf