Bourns Inc. PWR6327WR750J
PWR6327WR750J picture photo
Mfg. Part Number
PWR6327WR750J
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
PWR6327WR750J.pdf
Availability of PWR6327WR750J
QUANTITY
PWR6327WR750J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR6327WR750J
Internal Part NumberEIS-PWR6327WR750J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPWR6327
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR6327WR750J
Related LinksPWR632, PWR6327WR750J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR6327WR750J Details Description
Related parts for PWR6327WR750J
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 4CH 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
L37-3F TO-3 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 9.5A datasheet.pdf