Bulgin PX0411/12S/3035
PX0411/12S/3035 picture photo
Mfg. Part Number
PX0411/12S/3035
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS SKT
Datasheet Download
PX0411/12S/3035.pdf
Availability of PX0411/12S/3035
QUANTITY
PX0411/12S/3035 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0411/12S/3035
Internal Part NumberEIS-PX0411/12S/3035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 400
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolyamide
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0411/12S/3035
Related LinksPX0411/, PX0411/12S/3035 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0411/12S/3035 Details Description
Related parts for PX0411/12S/3035
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 25.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 16"L X 36"W datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf